BELGİN İBA
Cumhur İttifakı Edirne Belediye Başkan Adayı

Belgin İba Kimdir?

Hep Birlikte Edirne

BELGİN İBA KİMDİR?

Öğretmen bir baba ve ev hanımı bir annenin beş çocuğundan biri olarak 1975 yılında Edirne'de yaşama gözlerini açan Belgin İba, eğitim hayatını da Edirne'de tamamlamıştır.

 

Trakya Üniversitesi Fizik Bölümü'nden mezun olarak öğretmenlik mesleğine adım atmış ve 3 yıl Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde bu kutsal mesleği icra etmiştir.

 

Evli ve 2 çocuk annesi olan Belgin İba, iş dünyasında da eğitimci kimliği ile öne çıkarak, bundan 20 yıl önce kendisinin de üniversite döneminde eksikliğini hissettiği öğrenci yurdunu açmış ve bu alanda istihdam sağlamaya başlamıştır. Halen özellikle kız öğrencilerin huzurlu ve güvenli bir eğitim hayatı yaşaması amacıyla, Edirne'de faaliyet gösteren Zeynep Kız öğrenci yurtlarının işletmeciliğini yürütmektedir.

 

İba, aynı zamanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Cumhuriyetimizin kurucu kadrolarının eğitim alanında ülkemize kazandırdığı Türk Eğitim Derneği'ne ait okulun Edirne'deki temsilcisi ve okul kurucusudur.

 

İş hayatında da Edirne için yarar sağlama odağıyla hareket eden İba, halihazırda Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yerel Yönetimler Bölümü'nde ikinci lisans eğitimini sürdürmektedir.

 

İş insanı olan eşi Nesim İba ile 24 yıllık mutlu bir evliliği sürdüren İba'nın biri kız diğeri erkek olmak üzere iki evladı vardır.

 

Edirne'ye yenilik ve fayda sağlamak adına, siyasi anlamda da aktif rol üstlenerek 2009 yılında Belediye Meclis Üyeliği ve 2019 yılında Edirne AK Parti İl Başkanlığı görevlerinde bulunan İba, şu anda ise 2024 Yerel Seçimleri için Cumhur İttifakı'nın Edirne Belediye Başkanı adayı olarak siyasi hayatına devam etmektedir.

 

Sivil Toplum Kuruluşlarıyla yakın ilişkileri ile tanınan Belgin İba;
Edirne Emekli Polisler Derneği’nin Onursal Başkanı; Edirne’de Barınan Yaşlıları Koruma ve İhtiyaçlarını Karşılama Derneği’nin ve engelli bireylerin hayata tutunmaları için faaliyet gösteren Türkiye Beyazay Derneği'nin de Onursal Üyesi'dir.